Sala przedszkolna

Drodzy rodzice, drogie dzieci!

Wielkimi krokami zbliża się ten ważny dla Was (rodziców i dzieci) dzień- pierwszy raz przekroczycie progi przedszkola i rozpoczniecie wielką przygodę. Cieszymy się, że to właśnie nasza placówka została obdarzona zaufaniem i że wspólnie z Wami będziemy wkraczać w ten nowy dla Was i Waszych pociech świat.

Z myślą o najmłodszych przygotowaliśmy kilka zdjęć przedstawiających salę dla najmłodszych dzieci, które pomogą w zapoznaniu się z placówką zanim pierwszy raz przyprowadzicie dziecko do przedszkola. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

A oto kilka dodatkowych wskazówek dla rodziców pomocnych przy adaptacji do przedszkola:

• Jeżeli jeszcze nie zaczęliście rozmów o przedszkolu- zacznij już dziś. Opowiedz dziecku, czym jest przedszkole i dlaczego zdecydowaliście na posłanie do niego dziecka. Mów prawdę i ogranicz się do znanych Ci faktów. Nie przekonuj, że będzie super, będzie miało wielu kolegów i zjadało pyszne posiłki- wierzymy, że tak będzie! Ale jeśli pierwszego dnia nie zdobędzie sympatii rówieśników a dodatkowo na talerzu zobaczy znienawidzoną potrawę- dziecko może się zrazić i kolejnego dnia będzie trudniej.
  • Opowiedz dziecku jak wygląda typowy dzień w przedszkolu. W tym miejscu odsyłam do zakładki PRZEDSZKOLE-> RAMOWY ROZKŁAD DNIA. Znajdziecie tam Państwo plan dnia, który pomoże w zapoznaniu dziecka z czynnościami i aktywnościami, w których będzie brało udział.
  • Klucz do sukcesu- SPOKÓJ, AKCEPTACJA i CIERPLIWOŚĆ. Nie oczekuj, że dziecko pierwszego dnia wejdzie w podskokach do sali. Oczywiście może się tak zdarzyć, jednak większość maluchów potrzebuje więcej czasu na oswojenie się z nową sytuacją. Nie zaprzeczaj dziecięcym smutkom, strachom i lękom- okaż im zrozumienie i akceptację. Zamiast „nie płacz, nie bój się” powiedz „widzę, że jest Ci trudno, widzę, że się smucisz, jestem tu z Tobą”.
    • Postaraj się, by poranne czynności przebiegały w spokojnej atmosferze. Dzieci nie lubią pośpiechu, a w szczególności nie lubią pośpieszających ich dorosłych. Choć to trudne, bo przecież spieszymy się do pracy, a nasza pociecha ma zupełnie inne plany. Trudno zachować spokój w takiej sytuacji. Ale może lepszym rozwiązaniem jest pobudka 15 minut wcześniej? Dodatkowy czas pozwoli na wprowadzenie elementu zabawy do porannych czynności, a przecież wiadomo, że dzieci uwielbiają zabawę!
  • Umów się z dzieckiem kiedy odbierzesz go z placówki i DOTRZYMAJ SŁOWA. Jeśli dziecko będzie wiedziało, że mama/tata przyjdą po niego po zupie, to już w czasie posiłku będzie wyczekiwać rodzica. Nie oszukuj dziecka, staraj się nie spóźniać.
  • Moment pożegnania- umówcie się i przećwiczcie w domu swoje własne pożegnanie. Może trzy całusy i „piąteczka”? Może „żółwik” i przytulenie? Może „piątka” stopami”? Dzieci uwielbiają takie zabawy a dodatkowym plusem będzie obniżenie napięcia, zarówno w dziecku jak i u rodzica.
  • Dodatkowe wsparcie. Może ulubiona maskotka pójdzie z dzieckiem do przedszkola i będzie na niego czekać w jego szafce? Może magiczny amulet (np. serduszko narysowane na dłoni dziecka i rodzica, pieczątka), który będzie przypominał dziecku o mamie/tacie.
  • Moment spotkania. Kiedy już czas na powrót z przedszkola nie zasypuj dziecka pytaniami „jak było?”, „co było na obiad”, „z kim się bawiłeś?”. Odłóż te pytania na później, a przywitaj się z dzieckiem słowami „miło Cię widzieć! Co chcesz teraz robić? Wracamy do domu, czy może chcesz teraz pójść na lody/spacer/plac zabaw? Pozwól dziecku odreagować emocje, które nagromadziły się w czasie pobytu w przedszkolu.
  • Pobaw się z dzieckiem w przedszkole. Zamieńcie się rolami, ty bądź dzieckiem, a dziecko panią z przedszkola. Pozwól dziecku prowadzić zabawę i podążaj za nią. Możesz się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy w przyjemniejszy sposób niż przepytywanie dziecka z jego dnia.

Nie ma jednej skutecznej recepty na adaptację dziecka do przedszkola. Mam jednak nadzieję, że te kilka wskazówek ułatwią wejście w tą nową sytuację dla całej rodziny, bo przecież to nie tylko dziecko adaptuje się do nowej rzeczywistości. To również Wy- rodzice musicie nauczyć się funkcjonowania w tej nowej sytuacji oraz my- nauczyciele, przyjmując nowe dziecko do grupy poznajemy je i staramy się jak najlepiej umiemy wspomóc proces przystosowania do nowego środowiska.

Życzę powodzenia rodzicom oraz dzieciom w procesie adaptacji, zapewniając również o możliwości wsparcia.

Katarzyna Stankiewicz, psycholog przedszkolny

Witaj Przedszkole!